Ten blog powstał z potrzeby swobodnego wypowiedzenia sie na tematy polityczne, albowiem od dzieciństwa odczuwam skutki wydarzeń politycznych, sam jakiś czas zajmowałem sie czynnie polityką i nie mogę się od niej uwolnić. Można powiedzieć, że jestem nią zarażony. Życie polityczne w kraju i na świecie obserwuję z tzw. prowincji, tj. średniej wielkości miasta położonego na wschodnich krańcach RP, ale miasta, które ma procentowo największą liczbę swoich przedstawicieli w Parlamencie. To o czymś mówi, a także to, że jeden z nich jest moim uczniem. A poza tym, każdemu z nich osobiście ściskałem rękę. Niektórych uważam za swoich przyjaciół. Mam więc powody, by publicznie wypowiadać sie na tematy polityczne. Po co? Bo mam taką nadzieję, że mój głos, moja opinia o tym, co się dzieje aktualnie i co nas wszystkich dotyczy, moja propozycja rozwiązania jakiegoś problemu - mogą być przypadkowo dostrzeżone przez "Wielkich" naszego świata politycznego i - mam taką nadzieję - wpłynąć na "bieg lawiny".

poniedziałek, 1 stycznia 2018


Drogi do Ojczyzny





Niezwykła pamiątka
    Kiedy naród zwaśniony współcześnie spiera sie o oblicze Polski , warto cofnąć się myślami   do okresu, kiedy młodzi legioniści wyruszajacy w swój pierwszy bój z krakowskich Oleandrów, nie myśleli o Polsce PiSu, PO, PSL-u, Palikota, czy Rydzyka, lecz marzyli  po prostu o Polsce wolnej i szczęśliwej i o taką  właśnie przelewali swą młodzieńczą krew.
   Mam przed sobą niezwykłą pamiątkę. Książka  - zbiór poezji legionowej z okresu I wojny światowej. Strona tytułowa  w brzmieniu:  "POLSKA PIEŚŃ WOJENNA. ANTOLOGIA POEZYI POLSKIEJ Z ROKU WIELKIEJ WOJNY . STARANIEM LWOWSKIEJ  DELEGACYI NACZELN. KOMITETU NARODOWEGO WYDALI Dr. STANISŁAW ŁEMPICKI i Dr. ADAM FISCHER.

(pośrodku  oryginalne godło  - graficzny wizerunek Orła z koroną )
LWÓW 1916  NAKŁADEM KSIĘGARNI POLSKIEJ BERNARDA POŁONIECKIEWGO WE LWOWIE
    Antologia,   w twardej, brązowej oprawie,  zawiera kilkaset utworów poetyckich i pieśni różnych autorów  znanych  i nieznanych. Wielu z nich to legioniści, uczestnicy walk; wśrod nich  Józef Mączka . Otwiera ją przedmowa i   utwór  Juliusza Słowackiego "O Święta Ziemio Polska " z dramatu "LILLA WENEDA".
    Jednak ta książka przemawia nie tylko zawartymi w niej wzruszajacymi utworami  o tęsknocie za  wolną Polską , o nadziei i wierze w odzyskanie wolności, o walce  na frontach I wojny światowej. Przemawia jako świadek i uczestniczka opiewanych wydarzeń bitewnych. Gdzieś  pośrodku, od grzbietu przeorała ją kula , wskutek czego są trudności z pełnym odczytaniem  wielu utworów . Nie ma żadnych śladów krwi, zatem właściciel książki, legionista, który mógł ją mieć w plecaku, prawdopodobnie ocalał. Dzięki niej właśnie. Dla mnie ten fakt ma szczególna wymowę.
   Miałem umieścić  dwa - najpiękniejsze  zdaniem wydawców  -  wiersze  legionowego poety  Józefa Mączki :"Starym szlakiem" i "Niech za nami nikt nie woła", ale zdecydowałem się  zaprezentować wiersz innego legionisty.





 J. A. Teslar, legionista          SEN

  Po nocach Polska  mi się śni... Pod jasne zorze
  Za pługiem swoim idzie... Wolny lud ją orze
  I w pracy zbożnej złote , sypkie ziarno sieje
  Na  jutra  dni słonecznych idącą nadzieję...

 Po nocach Polska  mi się  śni... Dziwnie radosna,
Haftowana zbożami, jak wzorzyste krosna,
Pocięta w pól zielone i złote kwadraty,
 Przybrana w strój odświętny pański i bogaty...

Po drogach jej okute chłopskie wozy dzwonią,
 Bóg tu  szczęście  rozsypał swoją hojną dłonią,
Jasne twarze się śmieją, jasne słońce swieci,
Na próg chaty wybiegły lnianowłose dzieci...

Kwitnące lipy pachną, brzęczą  w słońcu pszczoły,
Gwar stu głosów dobiega od bielonej szkoły...
Nagle... huk armat szczebiot dzieci wiejskich głuszy
I sen mój przesłoneczny, jak ptak, pierzcha z duszy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz